Plastika odstálých uší (Otoplastika)

17.2.2015

Odstávající ušní boltce jsou poměrně častou vrozenou vadou, která je zejména velmi nepříjemná v dětství, kdy vrstevníci dokáží postiženému jedinci ztrpčit život, ale ani v dospělosti nepřidá na sebevědomí.

Tato vada může být jednostranná i kombinovaná s různým tvarem a velikostí boltců.

Vlastní operace uší:

Provádí se v místním znecitlivění event. v kombinací s nitrožilní anestezií v odůvodněných případech. Operuje se na zadní straně boltců tak, aby jizvy byly co nejméně nápadné. Je vždy třeba brát v úvahu tu skutečnost, že pacient bude nosit brýle. Operace trvá jednu hodinu. Po operaci je přiložen kompresivní obvaz.

Předoperační období při plastice uší:

  • Před operací je nutné předoperační interní vyšetření, které potvrdí zdravotní stav pacienta.
  • Je nutno počítat s dvěma týdny hojení.
  • Nejméně jeden měsíc před operací je zakázáno používat léky obsahující KYSELINU ACETYLOSALICYLOVOU, která snižuje srážlivost krevní a mohla by způsobit pooperační krvácení!! Jsou např. preparáty – Acylpyrin, acylkoffin, Aspro,alnagon aspirin apod. Dále jsou zcela nevhodné enzymatické preparáty typu Wobenzym, Phlogenzym, jež by mohly způsobit nevhodné krvácení do operované tkáně.
  • Pacient nesmí trpět žádnou virovou ani jinou chorobou či být v rekonvalescenci.
  • Výkon se platí v den operace. Na příslušnou hotovost dostane pacient účet.
  • V den před operací od půlnoci nejíst, nepít, nekouřit.

Pooperační období po operaci uší:

Prvé dva dny po operaci boltce pobolívají , bolesti postupně ustávají a úspěšně se zmírňují běžnými analgetiky.
Obvaz na boltcích zůstává po dobu 10-ti až 14-ti dnů. Po sejmutí je třeba dbát opatrnosti – chránit boltce před poraněním, neúčastnit se kolektivních sportů po dobu jednoho měsíce a na noc chránit boltce elastickou páskou /čelenkou/ či obvazem. Za jeden měsíc je již rána dostatečně pevně srostlá.

Rizika operace uší:

Jako u všech jiných operací je to krvácení a infekce. Tyto se snažíme omezit na minimum vyloučením všech okolností, které těmto komplikacím napomáhají. Kvalita jizev je závislá na individuálním hojení.

Často kladené dotazy

Cena přišití uší

Jaká je cena za přišití uší a jak dlouho asi trvá objednání na zákrok? (Petra)

Otoplastika - tj. úprava tvaru ušních boltců je operace v lokální anestezii a stojí 16.000,-Kč, doba čekání na operaci je cca 1 měsíc. U dětí se tato operace provádí od 8 let, kdy jsou schopné spolupracovat. Do 6 let je operace možná provést na klinice za spoluúčasti zdravotní pojišťovny.

Vliv věku na operaci uší

Je mi 26 let a měl bych zájem o otoplastiku - odstávají mi uši. Chci se zeptat jestli má zákrok v tomto veku dobré výsledky a samozřejmě kolik stojí, od-do. Alespoň zhruba. Předem díky za odpověď. (Roman)

Dobrý den, co se týká otoplastiky - operace odstávajících uší - je důležité sdělit, že tato operace se normálně provádí v dětském věku, kdy v období základní školy jsou operace nejčastější. Pooperační výsledky závisí na síle chrupavky ušní a zejména pooperační péči. Zde je nutné nosit ve dne v noci čelenku. Cena je závislá na velikosti a způsobu operace, doporučuji osobní konzultaci a vyšetření.

Operace jednoho ucha

Mám jedno ucho trochu odstáté, druhé je celkem normální a chtěl bych, aby byly stejné. Myslím, že příčinou je slabá chrupavka. Kolik by to stálo, pokud se jedná o jedno ucho? A druhá otázka - je lepší přišít nebo vyměnit chrupavku? (Peter)

Dobrý den, děkuji za Váš dotaz - operace otoplastika, tedy operace odstálých ušních boltců, je operace, která může být pouze jednostranná. Ušní chrupavka se nevyměňuje, chrupavka se jen modeluje a přišívá speciálními modelačními stehy s úpravou kožního krytu vzadu na boltci. Cena jednostranné operace se pohybuje dle způsobu operace 7.000 - 9.000,-Kč. Výši ceny určíme při osobní konzultaci. Pokud budete mít zájem, prosím objednejte se přes formulář privátní konzultace. Zdraví MUDr. Šulcová

Ucho do špičky

Mám jedno ucho do špičky (ne chrupavku, jen měkkou kůži) a chtěla bych si nechat tuto špičku odstranit. Je to možné a kolik by to stálo? (Helena)

Dobrý den paní Heleno, popisovaný problém ucha "do špičky" je trochu obecný, pokud se jedná o špičku v oblasti vrcholu ucha, tam je chrupavka, pokud se jedná o kůži v oblasti např.lalůčku je zase situace jiná. Vždy se bude jednat o korekci v oblasti ušního boltce, kdy se operace provádí v lokálním znecitlivění a cena se pohybuje kolem 7.000,-Kč. Toto je však informace pouze velmi orientační, je zapotřebí Vás vidět a situaci včetně ceny probrat detailně, protože cena se může změnit směrem dolů. Pokud budete mít zájem o osobní konzultaci, prosím objednejte se přes formulář privátní konzultace. Zdraví MUDr. Šulcová

Posunutí chrupavky

Dobrý den, naše dcera (11 let) v létě absolvovala korekci ušních boltců na jedné nejmenované klinice, avšak po 2 měsících není jedno ouško ještě zcela v pořádku (chrupavka "utekla" směrem ke zvukovodu a vytváří v oušku nepěknou protaženou "bouli") ... a již začínáme být s manželkou nervózní. Proto bych se vás chtěl optat na nezávislý názor, zda si myslíte, že další opravný zákrok je možné provést až po úplném vyhojení současné rány a jaká rizika jsou spojena s ohledem na možnost porušení "reflexních bodů" v boltci při eventuelním opravném zákroku z přední strany.(Libor)

Dobrý den, je zcela nezbytné dočkat vyhojení ranky, doporučuji obrátit se na původního operatéra, aby poskytl péči i nadále. K reflexním bodům se bohužel nemohu vyjádřit, protože to je v pravomoci neurologie. Zdraví MUDr. Šulcová

Klinika plastické a estetické chirurgie v Praze > Naše služby > Plastika odstálých uší (Otoplastika)