Jak se zbavit váčků pod očima?

17.2.2015

Váčky pod očima jsou nepříjemný problém nejen žen, ale i mužů. Pokud míváte váčky pod očima jen občas, je to obvykle v důsledku únavy či probdělé noci. V tom případě vám pravděpodobně pomůže chladivý obklad. Co ale dělat, když se váčky pod očima začnou vyskytovat trvale?

Proč se váčky pod očima tvoří?

Příčinou kruhů pod očima a očních váčků bývá nahromaděná tekutina či povislá kůže. Jsou to příznaky stárnutí pokožky, která v okolí oči obsahuje velmi málo mazových žláz, a proto se zde první vrásky obvykle objevují dříve, než v ostatních částech obličeje.

Jak vráskám, kruhům a váčkům pod očima zabránit?

Jestliže chcete, aby kůže kolem vašich očí zůstala co nejdéle pevná a pružná, musíte se jí náležitě věnovat. Základem je správná životospráva a používání kvalitní kosmetiky. Nejen pro pokožku kolem očí, ale i pro celé vaše tělo, je důležitý dostatek tekutin. Jestliže si chcete udržet mladistvý vzhled, omezte pití alkoholu, kávy a černého čaje a naopak pijte dostatek vody. Kromě toho jezte pestrou stravu bohatou na vitamíny a minerály, dopřávejte si dostatek spánku a snažte se vyhýbat stresu. Oči byste měli zejména v letních měsících chránit před škodlivým UV zářením používáním kvalitních slunečních brýlí s UV filtrem. 

Kvalitní oční kosmetika

Na pokožku kolem očí byste měli používat speciální oční krémy, které mají jiné složení, než běžné hydratační krémy na obličej. No, a když i přes veškerou péči ráno u zrcadla kruhy pod očima najdete, použijte korektor, který by měl být o odstín světlejší než vaše pleť. Aplikujte ho na celou oblast okolo očí, a poté přepudrujte bezbarvým pudrem. Kruhy u vnitřní strany oka můžete zkusit překrýt bílou tužkou.

Když nic nezabírá, zkuste plastiku očních víček

Pokud se s váčky pod očima probouzíte pravidelně, pak je potřeba zvolit trvalejší řešení. Tím je plastika očních víček, neboli blepharoplastika. Operace očních víček se provádí buď na horních víčkách nebo současně na obou. Záleží vždy na místním nálezu u konkrétní pacientky. Plastickou operací očních víček dojde k odstranění kožních nadbytků na horních víčkách. U spodních víček bývají kožní nadbytky spíše výjimkou.


Před plastickou operací si chirurg vyměří a nakreslí hranice řezu a množství kůže, které je nutno odstranit. Operace očních víček trvá kolem 30 minut a provádí se v místním znecitlivění.  Po operaci zůstává pacient na klinice plastické chirurgie ještě 2 hodiny na lůžku s obklady na očích a kompresním elastickým obvazem.  Následně je propuštěn do domácího ošetřování. Po plastice očních víček tedy není nutná následná hospitalizace. V domácím prostředí pak musí pacient dodržovat klidový režim a přikládat si studené obklady pro urychlení ústupu otoků. Zhruba po týdnu od plastické operace očních víček se můžete znovu zapojit do běžného života. Ženy se mohou začít líčit asi po dvou týdnech. Sportovní a fyzická zátěž se doporučuje až po třech týdnech od blepharoplastiky. 

Skvělé výsledky

Pacienti, kteří operaci očních víček podstoupili, si pochvalují nejen zlepšení svého vzhledu, ale také to, že už jejich oči nejsou tak unavené a pohyb víček je snazší. Lidem se tak po operaci očních víček výrazně uleví zejména při čtení, sledování televize či při práci na počítači. Kromě malých jizviček, které po operaci zůstanou nějaký čas viditelné, přináší plastika očních víček samá pozitiva.

Klinika plastické a estetické chirurgie v Praze > O nás > Jak se zbavit váčků pod očima?