Implantáty PIP a M-Implants

17.2.2015

Implantáty PIP (Francie) a M-Implants (Nizozemí) pochází od stejného francouzského výrobce,pouze M-Implants byly opatřeny jiným obalem nizozemského distributora.

I když jsem tyto implantáty u svých klientek nikdy nepoužívala,přesto si dovolím uveřejnit malý manuál pro ostatní čtenáře.

Na základě doporučení jednotného postupu dle MZ ČR je velmi vhodné volit klientkami následující postup:

  • V prvé řadě zachovat klid a přečíst si informace podané ministerstvem a společností plastické chirurgie.
  • Vyhledat passport implantátů - jedná  se o malou kartičku,kde je nalepený štítek s názvem implantátu, jeho číslem a serií z výroby, štítky jsou vždy ke každému implantátu – tedy k pravé a levé straně buď na jedné kartičce nebo jsou kartičky 2
  • Pokud kartičku nenaleznete a není ani v dokumentaci u Vašeho operatéra či již jeho pracoviště není, podstoupit ultrazvukové vyšetření prsou preventivně.
  • Pokud se jedná o implantáty PIP či M-Implants je vhodné se objednat k ultrazvukovému vyšetření prsou, většinou v místě bydliště jsou již specialisté,kteří mají zkušenost s implantáty a dovedou rozeznat při vyšetření poškození implantátu
  • Pokud se nenalezne poškození implantátů, je vhodné vyšetření opakovat 1x ročně,tak jak je pravidelně doporučováno plastickými chirurgy i po standartních estetických operacích – augmentací s jakýmkoliv typem implantátů
  • Pokud se nalezne poškození implantátů, je vhodné kontaktovat svého původního operatéra,který zná situaci při původní operaci,pokud není dostupný,obrátit se na plastickou chirurgii dle svého výběru a postupovat dle pravidel daného pracoviště.
  • Prasklé implantáty jsou popisovaným rizikem operací – zvětšování prsou a proto všichni atestovaní plastičtí chirurgové umí k dané problematice přistupovat dle standartních postupů.  V případě rizikových implantátů PIP či M-Implants je třeba postupovat podle navrženého standardu a klientka je s ním seznámena při úvodní konzultaci a naplánování odstranění implantátu.
  • Co zvyšuje riziko při operaci s vyjmutím rizikových implantátů? – nepřesné informace podané klientkou ve stresu, zamlčení např. probíhajícího virového onemocnění či běžné nachlazení, opomenutí upozornění např. na pravidelnou medikaci a to včetně např. acylpyrinu či podpůrných vitaminových prostředků obsahujících látky ředící krev či ovlivnujících krevní srážlivost. Zde opravdu prosím o velkou opatrnost  a to s ohledem na zdraví klientek .
  • Po operaci následnou spolupráci s operatérem,což je jedním z nezbytných předpokladů následného úspěchu, nebo|ť  zejména péče o klientky s poškozeným implantátem a nálezem volného gelu v prostoru prsu je specifická a jejich spolupráce je naprosto nezbytná.
  • Při jakékoliv známce změny stavu,tvaru, citlivosti, barvy kůže prsu, výtoku z bradavky  je vždy naprosto nezbytné navštívit svého gynekologa,mammologa a plastického chirurga ke konzultaci stavu, ne vždy se musí jednat o poškození implantátů,ale prevence je vždy vhodnější .
  • Při operacích prsou – augmentace či modelace s augmentací je vždy velmi dobré si ponechat kartičku od implantátů na místě společně s doklady,protože i např. při autonehodě jsou tato data velmi dobrá pro záchranáře a event. následnou péči v nemocnici.

Vážené čtenářky, doufám,že výše uvedené body Vám pomohou s nyní velmi diskutovanou problematikou a pokud budete mít otázky k problematice implantátů či operacím prsou ráda je zodpovím. 
Velmi doufám, že klientek s problematickými implantáty s rizikovým gelem bude u nás v republice co nejméně.

MUDr.Ludmila Šulcová Hejnalová, MBA
Info@sulcova.cz